stacja diagnostyczna projekt

Partnerzy RS AUTO

Doradztwo i nadzór

Potrzebujesz opieki i pomocy podczas realizacji Swojej inwestycji? Zapewnimy Ci ją!

Nasze Stacje Partnerskie oferują w przeważającej większości kompleksowe usługi w zakresie obsługi pojazdów. Jednak najważniejszą ich działalnością jest wykonywanie badań technicznych pojazdów o DMC do 3,5 tony (podstawowe stacje) oraz o DMC do i powyżej 3,5 tony (okręgowe stacje) zależnie od zakresu danej stacji. 
 
Jaki przebieg ma badanie techniczne?
 
Dopuszczenie do ruchu samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, ciągnika rolniczego czy innego pojazdu określonego w ustawie zależy od pozytywnego przejścia badania technicznego. Zwolnione są z niego samochody fabrycznie nowe posiadające homologację. Dla nich pierwsze badanie odbywa się dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, drugie po kolejnych dwóch latach a kolejne nie później niż rok od poprzedniego badania. Zakres badania technicznego jest określony dla poszczególnych typów pojazdów w polskim prawie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury).
 
Czynności wykonywane przez diagnostę podczas badania samochodu osobowego:
 
Identyfikacja pojazdu - sprawdzenie numeru VIN, jego zgodności z dowodem rejestracyjnym
Sprawdzenie dodatkowego wyposażenia - np.: auta z instalacją LPG lub CNG podlegają dodatkowym regulacjom
Sprawdzenie stanu i poprawności działania:
         - ogumienia (sprawdzenie głębokość bieżnika, równomierność zużycia)          
         - oświetlenia (uszkodzenia lamp, prawidłowość działania i ustawienia - regulacja na miejscu)          
         - hamulców (badanie siły i równomierności hamowania, działanie hamulca pomocniczego)          
         - układu kierowniczego (luz, zużycie drążków kierowniczych)          
         - zawieszenia (luzy elementów metalowo-gumowych)          
         - nadwozia (stan szyb i elementów nośnych - ramy lub progów)          
         - układu wydechowego (stan, ewentualnie głośność)          
         - silnika (wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków i ich zgodność z obowiązującą go normą)          
         - elementów bezpieczeństwa (obecność i działanie pasów bezpieczeństwa)          
         - sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica)
 
Niezależnie od daty ostatniego badania technicznego, samochody sprowadzone do Polski wyrejestrowane za granicą w celu ponownej rejestracji muszą przejść badanie techniczne rozszerzone. Jeśli sprowadzony samochód nie był wyrejestrowany w kraju pochodzenia to przeprowadzanie badania technicznego w Polsce nie jest wymagane przez okres obowiązywania badania przeprowadzonego za granicą. Samochody specjalne w tym taksówki obowiązują oddzielne regulacje odnośnie badań technicznych.
 
Cały przebieg badania wygląda bardzo poważnie i wydawałoby się strasznie. Każdy kto był kiedykolwiek na badaniu technicznym potocznie zwanym "przeglądem" wie, że nie jest to aż tak stresująca procedura na jaką wygląda.
 
Należy jednak pamiętać o tym, że między innymi od pozytywnego wyniku badania zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto poprosić diagnostę o sprawdzenie jak największej liczby elementów naszego pojazdu.
 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są szczegółowe czynności podczas badania zapoznaj się z ustawą:
 
Zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów (Dz.U. 2009 nr 155 poz. 1232)
 
Zapraszamy do korzystania z usług naszych Stacji Kontroli Pojazdów. Zobacz Mapę Stacji.

Budowa i uruchomienie Stacji Kontroli Pojazdów różni się od innych inwestycji tym, że musi zostać pozytywnie zaopiniowana przez Transportowy Dozór Techniczny. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dopuszczeń do eksploatacji następuje odbiór obiektu przez inspektorów TDT, którzy sprawdzają zgodność warunków lokalowych i wyposażenia z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. Nr 40, poz. 275).

Cały proces powstawania stacji kontroli można podzielić na 4 etapy:

  • uzyskanie pozwoleń oraz niezbędnej dokumentacji
  • budowa obiektu
  • wyposażenie
  • odbiór urzędowy
     

Na pierwszy rzut oka to jedynie cztery proste kroki. W rzeczywistości sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlatego warto skorzystać z naszego doświadczenia.

Czy może Cię spotkac coś złego? Z nami na pewno nie.

Problemy, jakie możesz napotkać podczas inwestycji mogą wpłynąć na późniejszy wynik odbioru stacji. Źle wykonany projekt skutkuje ograniczoną funkcjonalnością obiektu a także zwiększa koszty budowy. Niewłaściwa lokalizacja niesie za sobą niebezpieczeństwo porażki ekonomicznej inwestycji. Brak wiedzy na temat funkcjonowania tego typu obiektów powoduje, że obawiasz się rozszerzyć swoja działąlność w tym kierunku. W odpowiedzi na te problemy, opierając się na kilkunastoletnim doświadczeniu proponujemy Ci doradztwo i nadzór na każdym etapie inwestycji.

Rozpoczynając od wnikliwej analizy ekonomicznej otoczenia uzyskujemy odpowiedź na podstawowe pytanie: "Czy warto wybudować obiekt w tej okolicy?" Następnie zajmujemy się projektowaniem budynku. Właściwe zagospodarowanie działki oraz optymalne rozmieszczenie stanowisk i urządzeń w budynku skutkuje ograniczeniem kosztów budowy i późniejszej eksploatacji obiektu.

Na etapie budowy nadzorujemy wykonanie kluczowych elementów konstrukcyjnych, które mają wpływ na zgodność obiektu z założeniami projektowymi. W niektórych regionach kraju oferujemy pełne wykonanie obiektów. Obiekty wykonane pod naszym nadzorem cechuje nowoczesne wzornictwo oraz wzorcowa wręcz ergonomia. W końcowym etapie budowy wyposażamy obiekt w urządzenia techniczne zgodne z wymaganiami dla danego typu obiekty.

Końcowym etapem jest przygotowanie dokumentacji i aktywny udział w odbiorze Stacji Kontroli Pojazdów przeprowadzanym przez inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego. Odebranie i uruchomienie obiektu nie musi kończyć Twojej współpracy z nami. Oferujemy bowiem możliwość wstąpienia do prężnie rozwijającej się Sieci Stacji Kontroli i Obsługi Pojazdów RS AUTO, dając Ci tym samym możliwość dynamicznego rozwoju inwestycji. Zobacz tych, którzy już nam zaufali: Sieć Stacji RS AUTO.

Do Ciebie należy ostatnie słowo!

Ostatecznie to zawsze Ty decydujesz w jakim zakresie chciałbyś z nami współpracować. Jednak niezależnie od Twojej decyzji możesz liczyć na rzetelną i fachową pomoc doradców RS AUTO.


Newsletter